úterý 2. prosince 2014

Jak připravit pokoj pro školáka

Psací stůl a kvalitní židle jsou základ. Nezapomeňte ani na dostatek úložného prostoru.
Prázdniny se nezadržitelně krátí a školáci brzy opět zasednou do lavic. Je třeba nachystat tašku, pohlídat zapadlé učebnice, nakoupit všechny potřebné sešity a pomůcky. Pokud máte doma prvňáčka, pamatujte ještě na jednu velmi důležitou věc: na velký krok byste měli připravit i jeho pokoj. Kreativní a příjemně zařízené prostředí mu může pomoci snadněji přivyknout na nový režim.

Pokud se vám nechce dělat zásadní přestavbu dětského pokoje nebo si ji nemůžete dovolit, měli byste dohlédnout alespoň na pár základních věcí. Prostor pokoje je třeba funkčně rozdělit na tři části - hrací, spací a pracovní. Nemusíte je dělit fyzicky nábytkem, ale mělo by být jasné, kde je prostor pro kterou činnost, aby se dítě při učení nerozptylovalo.

Stůl a židle


Základem pracovního koutu musí být vhodný psací stůl a zejména kvalitní židle. U obou je vhodné volit variabilnost, neboť dítě během školní docházky výrazně vyroste a nechcete přece měnit nábytek každý rok dva. Dnes se již prodávají stoly, na kterých se dá nastavit nejen výška, ale i hloubka a sklon. Ruce od loktů dolů by měly být při práci opřené o stůl. Jeho výška je nastavena správně tehdy, když jsou ruce ohnuté v lokti pod o něco větším úhlem než 90 stupňů.

Židle by měla být na kolečkách, aby byla pohyblivá a splňovat základní ergonomické parametry. Výběr židle pro školáka opravdu nepodceňujte, předejdete tak nevratným deformacím páteře, které mohou být v budoucnu bolestivé. Jak si na židli správně sednout? Dítě by mělo mít chodidla pohodlně položené na zemi celou plochou. Podle toho nastavíte výšku sedáku. Úhel mezi stehny a trupem by měl být při správném sezení tupý - mezi 90 a 120 stupni. Mezi přední hranou židle a lýtky musí zůstat dostatečný prostor, aby v nohách volně proudila krev. Hřbet by měl být o židli opřený až po lopatky.

Stůl umístěte v dětském pokoji tak, aby na něj dopadalo co nejvíce přirozeného denního světla. Pokud dítě používá počítač s monitorem, neměl by být na stole umístěn naproti oknu, aby se v něm světlo neodráželo. Během zimy, kdy jsou dny krátké a rychle se stmívá, přijde vhod i stolní lampa. Při jejím umístění na stole dbejte na to, zda je vaše dítě pravák nebo levák, aby si nestínilo.

úložný prostor


Na nové pomůcky do školy je potřeba vyčlenit i dostatek úložného prostoru. Školní potřeby by měly být jasně odděleny od hraček. Nejvhodnější je, pokud má stůl zásuvky nebo pohyblivý kontejner se zásuvkami. Do něj si mohou školáci odkládat ty nejzákladnější potřeby a mít je hned po ruce. Stabilní místo třeba najít i pro učebnice, sešity a školní tašku.

Aby nebylo vše podřízeno jen funkcionalitě, "vyřádit se" můžete na doplňcích. A tady si určitě přizvěte na pomoc i svého školáka. Je to přece jeho pokoj a on by se v něm měl cítit příjemně. Nechte ho vybrat si doplňky - úložné boxy na pera, tužky, hravé věšáky na zavěšení sáčku na přezůvky a podobně. Vytvořte mu prostor k seberealizaci, například nástěnku, na kterou si bude moci kreslit, psát nebo lepit různé výstřižky či obrázky. Užitečná je i omyvatelná tabule, na kterou se dá psát fixy nebo plocha natřená tabulovou barvou. Tam si může školák kreslit, předcvičuje psaní, ale i trénovat vystupování před tabulí, aby neměl ve škole trému.


Potom už jen musíte dítě naučit udržovat si na pracovním stole pořádek, aby se věci v novém uspořádání neztrácely. Určitě to ocení i učitelky ve škole.

Žádné komentáře:

Okomentovat